Domowe sposoby na zatkany nos

Domowe sposoby na zatkany nos

Zdrowie

Katar i związany z nim zatkany nos są jedną z oznak rozwijającej się w naszym organizmie infekcji. Nie wolno go lekceważyć, tym bardziej, że ten symptom przeziębienia niebywale potrafi utrudnić codzienne życie. Kluczowe staje się więc szybkie odblokowanie nosa, bowiem umożliwi to swobodne oddychanie.

Najskuteczniejsze sposoby na zatkany nos

• Zainwestuj w nawilżacz powietrza, albo systematycznie otwieraj okna, aby przewietrzyć mieszkanie i oczyścić znajdujące się w nim powietrze. Jest to ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to mieszkania ogrzewane są przez kaloryfery, które dodatkowo wysuszają powietrze, którym oddychamy.

• Pierwszym krokiem w walce z zatkanym nosem mogą być różnego rodzaju inhalacje. Wykonać je można przy wykorzystaniu podgrzanego roztworu wody oraz olejków eterycznych. Najlepiej sprawdzą się następujące aromaty: lawendowy, miętowy, eukaliptusowy i sosnowy. Pozwolą odblokować zatkaną przegrodę nosową, jak również zadziałają uspokajająco.

• Zbawienne działanie na wysuszoną błonę śluzową ma również tak zwana woda morska. Jest ona pełna mikroelementów, które przyczyniają się do nawilżenia i oczyszczenia zatkanego nosa.

• Na zatkany nos może zadziałać również wypicie napoju składającego się z wody i łyżeczki octu jabłkowego.

• Przy katarze ważny jest również odpowiednio wykonany masaż twarzy. Najlepiej sprawdzi się delikatne uciskanie zewnętrznych krawędzi nosa. Systematyczne wykonywanie takiego masażu pozwoli szybko uporać się z zatkanym nosem.

• Pomocne przy odetkaniu zatkanego nosa mogą okazać się także przyprawy o intensywnym zapachu, które znaleźć można w każdej kuchni. Warto skorzystać chociażby z: ostrej papryki, pieprzu, chrzanu oraz czosnku. Mogą one sprowokować do kichnięcia, dzięki czemu zalegająca wydzielina szybko opuści nos.

• W czasie kataru dobrym rozwiązaniem jest częste wykonywanie gorącego prysznica. Podgrzana woda idealnie ogrzeje organizm. Mało tego, wydobywająca się para przyczyni się do przeczyszczenia nosa.

• Niezbędne jest również picie większej ilości płynów. Zapobiega to odwonieniu organizmu, jak również rozrzedza wydzielinę, która znajduje się w nosie. W płynnej wersji łatwiej opuszcza ona nasz nos.

• Można wypróbować również ciepłe okłady na nos. W tym celu trzeba przygotować ciepły kompres, położyć się na plecach i ułożyć go na nosie.

W pokoju, w którym się najczęściej przebywa warto umieścić przeciętą na pół cebulę. Być może jej zapach nie będzie dla innych atrakcyjny, jednak dla osoby z zatkanym nosem może okazać się wielką pomocą.

Podsumowanie

Na zatkany nos jest wiele tradycyjnych sposobów. Ich największą zaletą jest to, że są proste i nieskomplikowane w zastosowaniu. Potrzebne są do nich składniki, które znajdziesz w domu, nie musisz więc udawać się do sklepu czy apteki. Warto wziąć je pod uwagę w pierwszej kolejności, kiedy rozpoczyna się walka z zatkanym nosem. Pamiętaj więc, że od teraz nie musisz już sięgać od razu po leki. Najpierw skorzystaj z domowych metod, które są o wiele zdrowsze dla Twojego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *