10 domowych sposobów na katar u dziecka

Domowe sposoby na katar u dziecka

Dziecko

Katar to nieprzyjemna dolegliwość. Utrudnia swobodne oddychanie i zmusza do częstego wyczyszczania nosa. Szczególnie dokuczliwy może być dla małych dzieci. Warto więc poznać domowe sposoby, które pomogą uporać się z katarem u dzieci.

Skuteczne sposoby leczenia kataru u dzieci

1. Podstawą w przypadku dziecięcego kataru jest jak najczęstsze oczyszczanie nosa. Małe dziecko może sobie z tym samo nie poradzić, więc niezbędna okaże się twoja pomoc w tej kwestii.

2. Początkowa faza walki z katarem u dziecka powinna polegać na rozgrzaniu organizmu. Jednak trzeba pamiętać, aby nie doprowadzić do zbytniego przegrania, a nawet poparzenia. Jeśli dziecko lubi się kąpać warto wypełnić wannę ciepłą wodą i nalać do niej kilka kropel aromatycznych olejków (na przykład miętowego lub sosnowego), które ułatwią oddychanie. Dodanie do kąpieli ulubionych zabawek dziecka może okazać się przy okazji świetną zabawą. W przypadku gdy dziecko nie przepada za długimi kąpielami warto zachęcić je przynajmniej do wymoczenia stóp w misce z ciepłą wodą z dodatkiem olejków.

3. Po takiej kąpieli można natrzeć stópki dziecka rozgrzewającą maścią lub olejkiem i ubrać grube skarpetki. Później warto przykryć dziecko kocem, aby nie utraciło zdobytego ciepła. Ten czas można przeznaczyć chociażby na wspólne przeczytanie bajki lub oglądnięcie kreskówki na telewizorze.

4. Na katar u dziecka sprawdzą się również inhalacje. Pozwalają one odblokować zatkany nos i pozbyć się zalegającej w nim wydzieliny. Inhalacje można wykonać przy pomocy ziół, takich jak mięta lub rumianek, olejków eterycznych oraz mieszanki wody z solą.

5. Katar przyczynia się do częstego siąkania nosa, który natychmiastowo podrażnia się również na zewnątrz. Musisz więc pamiętać o częstym smarowaniu dziecięcego noska kremem.

6. Warto zadbać również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Podawaj dziecku dużo napojów do picia, aby zapobiec odwodnieniu, które jest niebezpieczne zwłaszcza dla najmłodszych.

7. Walce z katarem sprzyja również uzupełnienie niedoborów witaminy C. Warto podać ją dziecku – w tabletkach lub kropelkach.

8. Swobodne oddychanie jest łatwiejsze, jeśli powietrze w pokoju dziecka jest czyste. Warto więc często wietrzyć go lub kupić oczyszczacz powietrza, który przy okazji również je nawilży. Korzystne będzie również udanie się na spacer, oczywiście jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają.

9. Katar potrafi wyjątkowo dokuczać również w nocy. Trzeba więc zadbać o odpowiednie ułożenie dziecka na łóżku. Najlepiej, aby spało ono na boku, z lekko uniesioną do góry głową albo na brzuchu.

10. W przypadku z kataru ważna jest również dobra dieta – pełna owoców i warzyw.

Podsumowanie

Warto pamiętać, aby z powyższych domowych metod zwalczania kataru wybrać taką, która będzie odpowiednia dla konkretnego dziecka. Wszystko zależy więc od jego wieku oraz intensywności kataru. Tym bardziej, jeśli chodzi o dzieci, szczególnie ważna jest rozwaga. Bowiem kataru u dziecka nie można lekceważyć. A jeśli domowe sposoby nie okażą się skuteczne niezbędna jest wizyta u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *